O nas

Kim jesteśmy?

Od 1992 roku znacie Poznańską Szkołę Latania na Paralotniach. Od 2017 rozszerzamy naszą działalność o Sielata – profesjonalną organizację wyjazdów paralotniowych.

W Sielata jesteśmy więcej niż współpracownikami – wspólnie rozwijamy naszą pasję w przyjaznej, rodzinnej atmosferze. Uważamy, że nie ma niezdolnych pilotów, są tylko piloci niewyszkoleni i nieprzygotowani.

Jesteśmy do waszej dyspozycji przez cały wyjazd. Służymy radą i doświadczeniem o każdej porze dnia i nocy. Ptaki nie bez powodu latają stadami – w grupie jest bezpieczniej (i przyjemniej ;).

Niezależnie od wieku spełnij swoje marzenia o lataniu. Poznaj nowych ludzi, miejsca i przeżyj przygodę życia. To czas, by oderwać się od szarej rzeczywistości i zrelaksować na łonie natury. To czas dla Ciebie. Poczuj wiatr na własnej skórze, odetchnij świeżym powietrzem i odpocznij jak nigdy dotąd. My zajmiemy się resztą.

„Poznańska Szkoła Latania na Paralotniach” Jan Borowicz posiada certyfikat Ośrodka Szkolenia Lotniczego, wydany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego nr 37RPS-05-2012/1. Właścicielem marki „Sielata” i organizatorem wyjazdów jest firma „Ingenium” Jan Masztalski.

Napisz do nas

NASZ ZESPÓŁ

Jan Masztalski

Na paralotni lata od 2006 roku, poza tym pilot szybowcowy i samolotowy. Certyfikowany żeglarz morski, zwiedził połowę świata (tę większą). Wspinacz, informatyk, gitarzysta, orator. Uwielbia latanie “w maśle”, brzydzi się turbulencjami. Nie zna problemów, których nie da się rozwiązać – jego ulubione słowo to “pivot”.

Zuzanna Masztalska

Pilot paralotniowy od 2000 roku. Zbrzydło jej morskie życie, a próba osiedlenia na lądzie skończyła się w powietrzu. Kucharka, snowboardzistka, księgowa – Matka Polka. Na morzu potrafi samodzielnie wykarmić 60 głodnych marynarzy.

Maciej Grenda

Pilot paralotniowy od 2011 roku, absolwent AWF im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu. Pomocnik instruktora i wyciągarkowy. Preferuje loty termiczne, stroni od napędów. Organizator postapokaliptycznego festiwalu OldTown i pokrewnych mu eventów.

W ramach “Poznańskiej Szkoły Latania na Paralotniach” współpracują z nami:

Jan Borowicz

Instruktor paralotniowy od 1992 roku. Założyciel i właściciel Poznańskiej Szkoły Latania na Paralotniach. Przesiadał się z lotni, które konstruował i oblatywał przez 23 lata. Człowiek renesansu – muzyk, szachista, alpinista, nauczyciel, łucznik, kolarz (i długo by tu można wymieniać…). Chociaż preferuje loty swobodne, nalot na trajkach przestał liczyć po drugim tysiącu godzin. W lotach termicznych dokopie wam na swoim przedmuchanym Mavericku.

Grzegorz Imiłkowski

Pilot samolotowy i szybowcowy, związany z lotnictwem od 1972. W ‘wolnych chwilach’ wyciągarkowy z setkami holi na koncie. Konstruktor lotniczy specjalizujący się w motoparalotniach. Zasłynął wózkami z włókna szklanego, które produkuje od 2003 roku w swojej firmie Gimi Lot. Zaopatruje i serwisuje szkolne trajki.

Najczęściej zadawane pytania

Rozpoczęcie przygody z paralotniarstwem z pewnością wiąże się z wieloma wątpliwościami i pytaniami. Odpowiedzi na te zadawane najczęściej znajdziecie klikając w kafelki po prawej stronie 😉 W przypadku jakichkolwiek niejasności czy dalszych pytań zachęcamy do bezpośredniego kontaktu.

Dokąd organizujecie wyjazdy?
Najczęściej odwiedzamy Słowenię, Włochy (głównie Norma i Bassano), Andaluzję, Maroko, Teneryfę. Staramy się tak dobierać destynację by możliwe było dostosowanie się do warunków pogodowych na miejscu. Dzięki temu maksymalizujemy szanse na udane latanie.
Gdzie odbywają się szkolenia?

Kurs do etapu I, organizowany we współpracy z Poznańską Szkołą Latania, odbywa się na Górze Szybowcowej w Jeżowie Sudeckim – miejscu bardzo zasłużonym dla światowej awiacji szybowcowej. Ta lokalizacja zapewnia nam dwa zbocza szkoleniowe na kierunki N i S oraz sporo miejsca do treningów naziemnych. Bazujemy w położonym na samym szczycie Góry Szybowcowej hoteliku “Szybownik”, to ok. 10 minut drogi od Jeleniej Góry. W okolicy dostępne są liczne atrakcje niekoniecznie związane z lataniem – zachęcamy do zapoznania się ze stroną gminy: http://www.jezowsudecki.pl/
Etap II kursu odbywa się na lotnisku Bednary. Położone 50 minut drogi od Poznania, zapewnia przestrzeń i izolację niezbędną do przeprowadzania długich i wysokich holi. Na miejscu, prócz paralotniarzy, podziwiać można skoczków spadochronowych i kierowców szkolących się w Centrum Sobiesława Zasady.

Co zabrać na wyjazd?

Niezbędne na każdym wyjeździe jest odpowiednie odzienie: chroniące przed wiatrem, softshell/windstopper, wygodne, wysokie buty usztywniające kostkę; okulary przeciwsłoneczne to obowiązek! Oprócz podstawowego sprzętu do latania (uprząż, kask, skrzydło) trzeba koniecznie wyposażyć się przynajmniej w radio i wariometr. GPS dla niektórych jest zbytkiem, inni nie potrafią bez niego latać – decyzję zostawiamy Wam 😉 Każdy pilot powinien być też wyposażony w zestaw autoratowniczy:składaną piłkę, 15m liny odpowiedniej wytrzymałości, taśmę, karabinek i multitool. Istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu szkolnego na wyjazd. W przypadku wyjazdów kempingowych potrzebny będzie jeszcze namiot, karimatka / materac i śpiwór oraz szpej kuchenny (chociaż zawsze istnieje opcja stołowania się po knajpach). Na wyjazdy hotelowe wystarczą nam ciuchy na przebranie i kosmetyczka 😉

Kto może latać na paralotniach?

Pilotem można zostać mając ukończone 15 lat i podstawowe wykształcenie. Nie są wymagane żadne specjalistyczne badania stanu zdrowia, jednakże w przypadku wątpliwości niezbędna będzie konsultacja lekarska. Potrzebna będzie odrobina kondycji fizycznej – nie martwcie się jednak. Nawet, jeśli prowadzicie osiadły tryb życia w dosłownym znaczeniu tego słowa, szkolenie na Górze Szybowcowej i “mordercze” 100 metrowe podejścia pod stoki reaktywują wasze mięśnie 😉

Czym jeździmy?

Do wszystkich destynacji dostępnych drogą lądową dojeżdżamy naszym wiernym Fordem Transitem. Praktyczny, niezawodny i przestrzenny środek transportu to podstawa przy podróżowaniu po całej Europie. Wersja Long gwarantuje dużo miejsca na bagaże i oporządzenie paralotniowe. Klimatyzacja i wygodne siedzenia zapewniają komfort podróży zarówno do miejsca docelowego jak i w trakcie pobytu.

Masz inne pytania?

Napisz do nas